logo    SHA     

» Športové jazd. handicapovaných
Športové jazdenie handicapovaných

 

Športové jazdenie handicapovaných

V dlhodobom aspekte môže hiporehabilitácia alebo PPJ prerásť do športovej formy. Vtedy sa z pacienta stáva jazdec a orientuje sa väčšou mierou na športový výkon. Medzi najčastejšie jazdecké odvetvia patrí paradrezúra (samostatné drezúrne jazdenie na koni) a paravoltiž (gymnastické cvičenie na koni), ale stretávame sa aj s parawesternom a v poslednej dobe aj so špeciálnymi olympiádami.

Paravoltiž

Pri paravoltiži musí cvičenec na koni, ktorého vedie lonžér, zacvičiť povinnú a voľnú zostavu na hudbu. Jednotlivé cviky v zostave sa musia udržať po dobu minimálne 4 sekúnd. Povinná zostava obsahuje 6 povinných cvikov, vo voľnej zostave musí cvičenec zacvičiť minimálne 9 ľubovoľných cvikov do 2 minút.

Paradrezúra

V paradrezúre jazdec vedie koňa sám a na presne vyhraničenom drezúrnom obdĺžniku predvedie s koňom cviky podľa predpísanej úlohy. Rovnakou mierou sa v tejto disciplíne hodnotí výkon koňa i jazdca.

Parawestern

Špeciálne olympiády

Špeciálne olympiády sú celosvetovo organizované športové hry určené predovšetkým pre deti a ľudí s mentálnym postihnutím. Zahŕňajú v sebe viacero športových disciplín ako napr. športová a moderná gymnastika, bocca, cyklistika, volejbal, futbal, atletika, tenis, stolný tenis, plávanie, jazdectvo, vodné športy a pod. Podmienkou účasti na špeciálnych olympiádach, ktoré sa konajú raz za 4 roky je nominácia - výborné umiestnenie na Národnej olympiáde v danom športe, ktorá sa koná každoročne v rovnakých disciplínach

V rámci jazdectva na špeciálnych olympiádach sa jazdia viaceré disciplíny. U nás sú najbežnejšie disciplíny sú: anglické jazdenie, trail, štafeta, westernové jazdenie, drezúra, prix Caprilli, Pole Bending, osmička.

 

NTBmZjc5Nj