logo    SHA     

»

Para jazdecké disciplíny: Parawestern

 

Dnes si predstavíme súbor trochu odlišných para jazdeckých disciplín. Parawesternové disciplíny, sú určené pre jazdcov s postihnutím, ktorých fascinuje westernový štýl jazdenia. Ten sa v mnohom odlišuje od klasického, anglického jazdenia. Kone majú inú výstroj, napríklad iný systém uzdenia, väčšinou sa používa tzv. stiahlové zubadlo,( tu je zhoda s anglickým jazdením) pre kone staršie ako sedem rokov pákové zubadlo,, iné typy zubadiel, prípadne hackamore (bezzubadlové uzdenie),  zubadlo a uzdečka bez nánosníku, prípadne aj špeciálne uzdenie, tzv. bosal. Používajú sa tiež rôzne typy sediel, špeciálne upravených, pre tieto disciplíny. Vo westernovom sedle, sa mnohí jazdci s hendikepom cítia pohodlnejšie a bezpečnejšie, ako v klasickom anglickom sedle. Najlepším typom sedla, umožňujúcim jazdcom dobrý kontakt s koňom a dobrý pocit z jazdy, je sedlo na westernovú drezúru- tzv. reining. Sedlo má okrem tzv. hrušky aj inak tvarované podsedlie a širšiu zadnú rázsochu. Rozlišujú sa tiež iné tempá  chodov- kmihy koňa, rozdiel je najmä v kluse.

Pre para jazdcov, sú vhodné najmä disciplíny, ako western pleasure, trail, western horsemanship, a showmanship at halter,  čo zameraná predvedenie koňa a posúdenie stavby jeho tela.

Western pleasure

V preklade niečo ako „jazda pre potešenie“, nie je zacielená na náročnosť trate, ale skôr na korektné vedenie koňa v správnom tempe, s použitím správnych pomôcok a hodnotí sa aj správny sed jazdca. Rozhodca stojí uprostred arény a dáva pokyny skupine jazdcov. Jazdci predvádzajú rôzne zmeny tempa a obraty. Tiež sa posudzujú chody koňa. Jednotlivé úkony jazdci predvádzajú aj individuálne, napríklad cúvanie. Prispôsobuje sa konkrétnym možnostiam jazdca.

Western horsemanship

V tejto disciplíne, sa hodnotí najmä jazdec a jeho schopnosť predviesť v súlade s koňom predpísanú zostavu prvkov, ktoré určí rozhodca. Patria sem napríklad rôzne vlnovky, obraty, zastavenie, cúvanie, jazda bez strmeňov a podobne. Úloha sa má jazdiť jemne, presne, s predvedením vzájomnej dôvery jazdca a koňa. Jazdci majú mať možnosť vopred si prejsť úlohu a danú trasu. Hodnotí sa individuálne. Jazdec môže získať maximálne 20 bodov, 10  za svoj vzhľad a výkon a 10, za výkon koňa. Úlohy nebývajú dlhé.

 

Showmanship at halter

Hodnotí sa stavba tela koňa a schopnosť jazdca, predviesť koňa na ohlávke. Predvádza sa väčšinou v kroku a v kluse. Robia sa rôzne obraty, zastavenia a podobne. Hodnotí sa predovšetkým dobrý výživový stav a kondícia koňa a tiež jeho celkový vzhľad a čistota.

Úborom vhodným na para westernové jazdenie sú najmä džínsy, veľké chapsy, čižmy, košeľa a klobúk.

V ČR existuje aj seriál JUJU, (Jen úplně jednoduché úlohy), ktorý predstavuje sériu podujatí, kde spolu súťažia bežní jazdci, aj jazdci so zdravotným znevýhodnením .

Hendikepovaný jazdec sa však môže, ak je dostatočne šikovný, venovať napríklad aj rýchlostným disciplínam. Dôkazom je aj náš jazdec Filip Graňo, ktorý dosiahol svetové úspechy a v disciplíne barrel race , ( jazda okolo sudov- barelov, na čas), súťaží  (aj) so zdravými jazdcami.

V ďalšej časti seriálu, sa spolu pozrieme na paravozatajstvo.

 

 

Zdroj články o disciplíne parawestern, na www.equichannel.cz

Mgr. Paula Postihačová Filip Graňo

MWVmZG