logo    SHA     

»

Para jazdecké disciplíny: Para western

 

Dnes si predstavíme súbor trochu odlišných para jazdeckých disciplín. Para westernové disciplíny, sú určené pre jazdcov s postihnutím, ktorých fascinuje westernový štýl jazdenia. Ten sa v mnohom odlišuje od klasického, anglického jazdenia. Kone majú inú výstroj, napríklad iný systém uzdenia, väčšinou sa používa tzv. stiahlové zubadlo, pre kone staršie ako sedem rokov pákové zubadlo, prípadne hackamore,  zubadlo a uzdečka bez nánosníku, prípadne aj špeciálne uzdenie, tzv. bosal. Používajú sa tiež rôzne typy sediel, špeciálne upravených, pre tieto disciplíny. Vo westernovom sedle, sa mnohí jazdci s hendikepom cítia pohodlnejšie a bezpečnejšie, ako v klasickom anglickom sedle. Najlepším typom sedla, umožňujúcim jazdcom dobrý kontakt s koňom a dobrý pocit z jazdy, je sedlo na westernovú drezúru- tzv. reining. Sedlo má okrem tzv. hrušky aj inak tvarované podsedlie a širšiu zadnú rázsochu. Rozlišujú sa tiež iné chody koňa, rozdiel je najmä v kluse.

Pre para jazdcov, sú vhodné najmä disciplíny, ako western pleasure, trail, western horsemanship, a showmanship at halter, zameraná predvedenie koňa a posúdenie stavby jeho tela.

Western pleasure

V preklade niečo ako „jazda pre potešenie“, nie je zacielená na náročnosť trate, ale skôr na korektné vedenie koňa v správnom tempe, s použitím správnych pomôcok a hodnotí sa aj správny sed jazdca. Rozhodca stojí uprostred arény a dáva pokyny skupine jazdcov. Jazdci predvádzajú rôzne zmeny tempa a obraty. Tiež sa posudzujú chody koňa. Jednotlivé úkony jazdci predvádzajú aj individuálne, napríklad cúvanie. Prispôsobuje sa konkrétnym možnostiam jazdca.

Western horsemanship

V tejto disciplíne, sa hodnotí najmä jazdec a jeho schopnosť predviesť v súlade s koňom predpísanú zostavu prvkov, ktoré určí rozhodca. Patria sem napríklad rôzne vlnovky, obraty, zastavenie, cúvanie, jazda bez strmeňov a podobne. Úloha sa má jazdiť jemne, presne, s predvedením vzájomnej dôvery jazdca a koňa. Jazdci majú mať možnosť vopred si prejsť úlohu a danú trasu. Hodnotí sa individuálne. Jazdec môže získať maximálne 20 bodov, 10  za svoj vzhľad a výkon a 10, za výkon koňa. Úlohy nebývajú dlhé.

 

Showmanship at halter

Hodnotí sa stavba tela koňa a schopnosť jazdca, predviesť koňa na ohlávke. Predvádza sa väčšinou v kroku a v kluse. Robia sa rôzne obraty, zastavenia a podobne. Hodnotí sa predovšetkým dobrý výživový stav a kondícia koňa a tiež jeho celkový vzhľad a čistota.

Úborom vhodným na para westernové jazdenie sú najmä džínsy, veľké chapsy, čižmy, košeľa a klobúk.

V ČR existuje aj seriál JUJU, (Jen úplně jednoduché úlohy), predstavuje sériu podujatí, kde spolu súťažia bežní jazdci, aj jazdci so zdravotným znevýhodnením .

Hendikepovaný jazdec, sa však môže, ak je dostatočne šikovný, venovať napríklad aj rýchlostným disciplínam. Dôkazom je aj náš jazdec Filip Graňo, ktorý dosiahol svetové úspechy a v disciplíne barrel race , ( jazda okolo sudov- barelov, na čas), súťaží so zdravými jazdcami.

V ďalšej časti seriálu, sa spolu pozrieme na paravozatajstvo.

 

 

Zdroj články o disciplíne parawestern, na www.equichannel.cz

Mgr. Paula Postihačová Filip Graňo

MTFkMW